هایفو چیست؟

هایفو (High-intensity focused ultrasound) یا امواج فراصوتِ متمرکز شدهِ شدید، یک روش جدید برای سفت کردن پوست با امواج اولتراسونیک است که از این امواج برای تحریک تولید کلاژن و در نتیجه لیفت صورت و گردن استفاده می کند. این روش می تواند ابروها و پوست افتاده را بالا کشیده و لیفت کند، پوست شل اطراف فک را سفت کرده و ظاهر غبغب را بهبود بخشد. این روش همچنین می تواند در اطراف دهان و روی گونه ها به کار رود. کاندیدای خوب برای بالا کشیدن صورت و گردن بوسیله هایفو، فردی است که به نظر می رسد پوست وی تازه آغاز به از دست دادن سفتی خود کرده است. معمولا افراد در دهه 30 و یا بالاتر با شلی خفیف تا متوسط پوست، کاندید مناسب این درمان هستند. نتایج معمولا برای یک سال ماندگار است، اگرچه در برخی افراد ممکن است نتایج برای سه تا چهار سال ماندگار باشد. حداقل یک جلسه درمان تمدیدی در سال برای حفظ نتایج توصیه می شود. توجه کنید که هایفو به هیچ وجه لیزر نیست و عباراتی نظیر لیزر هایفو و لیزر هایفوتراپی اشتباه هستند.

 

در صورتی که در حال بررسی هایفوتراپی هستید، اطلاعات زیر به شما درک پایه ای درباره این روش خواهد داد. این بخش نمی تواند همه سوالات شما را پاسخ دهد، چرا که نتیجه این روش به بیمار و پزشک بستگی دارد. لطفا از یک پزشک درباره هر چیزی که متوجه نمی شوید سوال کنید.

روش هایفوتراپی چیست؟

سفت کردن پوست با هایفو یک درمان غیر تهاجمی، بدون جراحی برای صورت و گردن است، که برای صاف کردن، سفت کردن و استحکام بخشیدن به پوست به کار می رود. یک هندپیس اولتراسونیک، انرژی متراکم و متمرکز اولتراسونیک را بدون آسیب به سطح پوست به لایه های عمیق پوست وارد می کند (SMAS یا عضله پلاتیسما، همان نواحی که طی جراحی صورت، جراحی می شوند). انرژی اولتراسونیک، عمیقتر از لیزر (کمتر از 1.5mm) یا RF (کمتر از 3mm) تا حدود 4.5 میلی متر به پوست نفوذ می کند و عمق نفود آن به حدی است که برای گرمادهی بافتها به منظور تحریک کلاژنسازی کافی است.

کلاژن پروتئینی است که به طور طبیعی داخل پوست یافت می شود. پس از سن سی سالگی، تولید کلاژن بطور قابل توجهی کاهش می یابد که شروعی است بر از بین رفتن سفتی و خاصیت ارتجاعی پوست. کلاژن سبب می شود پوست ارتجاعی به نظر برسد و بدون کلاژن، پوست کم کم شروع به افتادن می کند. درمان هایفو با تحریک تولید کلاژن تازه، منجر به صافتر، محکمتر و سفت تر شدن پوست می شود.

در عمل زیبایی هایفو با استفاده از انواع کارتریج ها می توان انرژی اولتراسونیک را به اعماق دلخواه پوست، بسته به ناحیه درمان و سفت شدگی مورد نظر وارد کرد (1.5mm، 3mm و 4.5mm). در حین درمان، پزشک می تواند همانند تصاویر سونوگرافی، تصویری از لایه های پوست را روی نمایشگر مشاهده کند.

هایفو چه مواردی را می تواند درمان کند؟

هدف اصلی در هر نوع درمان سفت کردن پوست با اولتراسونیک، هدف قرار دادن لایه های ساختاری عمیق پوست است که مسئولیت تولید کلاژن را دارند تا کشیدگی پوست را کنترل کرده و موجب لیفت، صاف کردن و سفت کردن سطح پوست شود.

در لیفت صورت با هایفو می توان پوست شل و افتاده صورت و گردن را بالا کشید.

انرژی اولتراسونیک می تواند هنگامی که در نواحی مشخصی از صورت و گردن به کار می رود پوست را از داخل بازسازی و ترمیم کند و سبب لیفت پوست شود.

این روش می تواند ابروها را بالا کشیده و پوست اضافی روی پلک ها و زیر ابروها را کاهش داده، چشمها را بازتر و ظاهر را جوانتر کند.

همچنین هایفو درمانی می تواند پوست افتاده را لیفت کرده، پوست شل اطراف فک را سفت کند و ظاهر غبغب را بهبود بخشد.

این روش همچنین می تواند در اطراف دهان و روی گونه ها به کار رود.

برخی افراد همچنین مقدار کمی بهبود در رنگ و بافت پوست، هرچند هدف اصلی نیست، مشاهده می کنند.

کاندید خوب برای لیفت صورت و گردن با امواج اولتراسونیک فردی است که به نظر می رسد و یا احساس می کند پوست وی شروع به شل شدن کرده است. پوست افتاده روی پلک ها، خط فک یا زیر چانه اغلب اولین نشانه های پیری پوست را آشکار می کنند.

قبل از هایفوتراپی چه کاری باید انجام داد؟

سفت کردن پوست با اولتراسونیک نباید هنگامی که بوتاکس، فیلرهای پوستی یا سایر مواد تزریقی استفاده کرده اید به کار رود. چرا که امواج اولتراسونیک می توانند پروتئینهای به کار رفته در این درمان ها را تجزیه کنند.

از آنجاییکه برخی از زنان پوستشان، قبل و طی چرخه قاعدگی حساس تر است، ممکن است بخواهید تاثیر این مساله بر روی آستانه درد را برای ارزیابی اینکه چه زمانی جلسات درمانی را برنامه ریزی نمایید، در نظر بگیرید.

مراحل هایفوتراپی چگونه است؟

مشاوره

شما می توانید تنها یک ناحیه از صورت و گردن، یا فقط صورت یا گردن به تنهایی یا هر دو با هم را برای درمان انتخاب نمایید.

گفتگو درباره دلایل شما برای درخواست این درمان قبل از شروع درمان بسیار مهم است. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که این درمان می تواند خواسته شما و ظاهری که پس از درمان علاقمندید داشته باشید را برای شما ایجاد کند. پزشک شما باید قادر به پاسخگویی تمامی این سوالات باشد.

سوابق پزشکی نیز باید برای اطمینان از اینکه هیچ مانعی جهت انجام این درمان برای شما وجود ندارد، بررسی شود. معمولا از شما خواسته می شود فرم رضایتنامه ای را امضاء کنید، بدین معنی که مزایا و خطرات احتمالی این روش را درک کرده اید. ممکن است پزشک عکسی از قبل و بعد درمان برای مقایسه نتیجه درمان از شما بیاندازد.

روش درمان

ابتدا پوست تمیز شده و ژل مخصوصی روی پوست مالیده می شود. تصویربرداری اولتراسونیک برای تعیین جایی که باید انرژی امواج تمرکز یابد به کار می رود. هندپیس روی پوست قرار گرفته و امواج اولتراسونیک اعمال خواهد شد. این امواج از سطح پوست عبور و به لایه های عمیق پوست نفوذ می کنند تا تولید کلاژن را تحریک نمایند. سپس پوست پاک شده و پماد یا مرطوب کننده به پوست مالیده می شود.

لیفت قسمتی از صورت، ابرو یا گردن تقریبا 30 دقیقه و لیفت کامل صورت و گردن بین 60 تا 90 دقیقه زمان خواهد برد.

تکرار درمان

نتایج سفت کردن پوست با اولتراسونیک عموما برای یک سال دوام دارد، اگرچه در برخی افراد ممکن است این نتایج بین سه تا پنج سال ماندگار باشد. کلاژن جوان و تازه تا یک سال بعد همچنان تولید می شود، اما پوست به پیر شدن ادامه می دهد و بنابراین معمولا پزشکان توصیه می کنند که شما حداقل یک جلسه تمدید درمان را در هر سال داشته باشید تا سرعت تولید کلاژن با فرآیند مداوم افزایش سن هماهنگ بوده و نتایج حفظ شوند.

دوره نقاهت بعد از هایفو چقدر است؟

در درمان سفت کردن پوست با اولتراسونیک دوره نقاهتی وجود ندارد. شما بلافاصله پس از درمان قادر خواهید بود به فعالیت های روزانه خود بازگردید. برخی مردم ممکن است بلافاصله پس از درمان بهبود جزئی در ظاهر پوستِ صورت و گردن خود ببینند و بهبود رنگ و بافت پوست طی دو تا سه ماه آینده ادامه خواهد یافت. برخی افراد ممکن است بهبود مداوم تا شش ماه پس از درمان را شاهد باشند.

عوارض هایفو چیست؟

تعدادی اثرات جانبی بعنوان عوارض هایفوتراپی وجود دارند. این درمان غیر تهاجمی و غیرجراحی است و بنابراین هیچ زخم باز و خطر عفونتی وجود ندارد.

ممکن است مقداری قرمزی در پوست ایجاد شود، اما معمولا طی چند روز کاهش یافته و اغلب قابل توجه نیست.

برخی از مردم مقداری ورم خفیف، حساسیت پوست به لمس، خارش و سوزش ممکن است تجربه نمایند، اما این علائم معمولا طی چند هفته کاهش می یابند. سایر اثرات جانبی که نادرتر هستند عبارتند از نواحی کوچک کبودی یا بی حسی موقت.

برخی افراد درمان سفت شدن با اولتراسونیک را کاملا ناراحت کننده توصیف می کنند و احساس ناراحتی طی این روش کاملا طبیعی است. مقدار ناراحتی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است اما هر ناراحتی که تجربه می شود با انرژی اولتراسونیک مرتبط است که زیر پوست تمرکز می یابد. خوشبختانه، هر نوع ناراحتی معمولا به محض تمام شدن درمان کاهش می یابد.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی چیست؟

در صورتی که احساس درد شما پس از درمان ادامه یافت، توصیه می شود پاراستامول یا ایبوپروفن برای کاهش درد مصرف کنید.

آیا برای انجام هایفوتراپی مناسب هستید؟

برای انجام درمان سفت کردن پوست با اولتراسونیک، شما باید از سلامتی عمومی خوبی برخوردار باشید و انتظارات معقولی از نتیجه این درمان داشته باشید.

سفت کردن پوست با اولتراسونیک برای افراد بین 35 تا 65 سال با شلی خفیف تا متوسط پوست مناسب است. این روش سبب لیفت می شود و معادل لیفت صورت با روش جراحی نیست.

زنان باردار نباید درمان سفت کردن پوست با اولتراسونیک را انجام دهند، چرا که تاثیرات این درمان در طول بارداری هنوز شناخته شده نیست.