بوتاكس چیست؟

بوتاكس شكل تغییر یافته سم باكتری كلستریدیوم بوتولینوم است. این باكتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی میشود، اما با تغییر ساختار این سم، دارویی به نام بوتاكس به دست آمده است كه فواید دارویی متعددی داراست. بوتاكس در واقع اسم تجاری این دارو است كه توسط شركت آلرگان آمریكا ساخته میشود . در سایر كشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود كه معتبرترین آنها كه در ایران موجود است، دیسپورت نام دارد كه ساخته شركت ایپسن انگلیس و مورد تایید FDA است.

بوتاکس چطور عمل می‌کند؟

بوتاکس با فلج موقت عضلاتی که چین و چروک‌ صورت را بوجود می آورند و جلوگیری از تداوم حرکت آن‌ها، موجب محو تدریجی خطوط پوست می شود. بوتاکس یک درمان موقتی چند ماهه است، هر تزریق بوتاکس بین 2 تا 4 ماه دوام دارد. ویژگی‌های فردی و مقدار مصرف بوتاکس در مدت ماندگاری آن موثر است. مقدار تزریق بوتاکس را پزشک تشخیص می‌دهد و آنچه باید بدانید این است که تزریق زیاد بوتاکس الزاماً خوب نیست، شما در هر بار تزریق تنها باید میزان مشخصی بوتاکس دریافت کنید تا چین و چروک‌ها محو شوند.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس؟

  • به مدت ۱ تا ۳ ساعت مرتب عضلات تزریق ‌شده را منقبض و منبسط کنید تا دارو به ‌خوبی داخل عضلات آن ناحیه منتشر شود.
  • حدود ۲ تا ۴ ساعت به صورت نشسته یا ایستاده باشید بهتر است صورت را به سمت پایین خم نکنید و شب تزریق در حالیکه زیر سرتان بلند است بخوابید.
  • از مالیدن و دستکاری محل تزریق خودداری کند.
  • به مدت ۳ روز از رفتن به سونا و حمام داغ پرهیز کنید.
  • سه روز قبل و بعد از تزریق از مصرف قرص های آسپرین و وارفارین خودداری فرمایید.